Mitto Plastik ve Geri Dönüşüm | Dünyamız İçin Geri Dönüştürüyoruz Mitto Plastik ve Geri Dönüşüm | Jeomembran İmalatı

MİTTO PLASTİK GERİ KAZANIM TESİSİ İŞ AKIŞI

 1. Hammaddenin Tesise Getirilmesi
 2. Uygun Olarak Dizayn Edilmiş Alanda Depolanması
 3. Kırma-Parçalama Ünitesine Alınması
 4. Yıkama Havuzlarına Alınması
 5. Dikey Yıkama ve Sıkma
 6. Agromel
 7. Granül Ekstiruderi
 8. Kafadan Kesme
 9. Taşıyıcı Fan
 10. Depolama Silosu


Yukarıdaki şekilde belirtildiği gibi tesise giren ambalaj atıkları öncelikle uygun şekilde depolanıp sonra agromel işlemine tabi tutulmaktadır.
Kırılan malzemeler taşıma helezonları yardımı ile ekstrüderi makinesinde ergitme işlemine tabi tutulmaktadır.
 

Granül Ekstrüderi makinesine ait üniteler aşağıdaki gibidir;

 • Kontrol ünitesi
 • Kesme ünitesi (pelletizing)
 • Granül ekstrüderi (vida ve kovan)
 • Kırıcı
 • Filtre plakası ve filtre
 • Bıçaklar
 • Yıkama ve sıkma ünitesi  
   
KONTROL ÜNİTESİ

Kontrol Ünitesi

Makinenin üretim süreci içindeki parametreleri bu kısımda ayarlanır. Açma-kapma, rezistans sıcaklıklarının kontrolü, vida basınç, devir ve hız ayarları, soğutma, besleme ve taşıyıcı ayarları bu ünitede kontrol edilir. Üretim içerisinde makine hakimiyetinin sağlandığı kısımdır.  

Kesme Ünitesi

Kesme Ünitesi

Soğuk işlemde plastikleştirilmiş malzeme önce soğutulur ve sonra parçalar kesilir.
 

Soğuk Kesim:  Plastik eriyik, ekstrüder kafasına montajı yapılmış filtre plakasından tel biçiminde akarak çıkar. Doğrudan su ile dolu havuza giren uzun sıcak plastik burada soğutulur. Tel biçiminde gelen uzun soğumuş plastikler çekici vasıtası ile kesim ünitesine getirilir. Bıçaklar soğutulmuş olan plastik malzemeyi yüksek devirde keserek granül haline getirir.
 


Granül Ekstrüderi (Vida ve Kovan) Özellikleri

Geri dönüşüm hattının ana parçası olan granül ekstrüderi, atık plastiklerin granül haline getirilip yeniden kullanılabilmesi işlevini gören en önemli ünitedir. Granül ekstrüzyon ünitesi 3 ana bölgeden meydana gelir:
 

 • Besleme bölgesi
 • Sıkıştırma bölgesi (atık gaz bu bölgeden çıkarılır)
 • Ölçme ve pompalama bölümleri
   
Kırıcı

Kırıcı

Kırma makineleri, plastik atıklarını çeşitli formlara ve istenilen küçük boyutlara getirmek içindir.

Filtre Plakası ve Filtre

Filtre Plakası ve Filtre

Granül makinesinde kullanılan filtre plakası ve filtreler (süzgeç) ekstrüzyon kalıbı görevini yapmaktadır. Basit yapılı plaka üzerinde bulunan iki daire içerisindeki deliklerden oluşur. Bu dairelerin çapı ekstrüder kovanı iç çapına uygun olmalıdır. Ekstrüder kovanından gelen plastikleşmiş eriyik delikli süzgeç içerisinden geçer. Buradan geçerken eriyik plastik içindeki yabancı maddelerden bir filtre sayesinde süzülür, temiz ürün iplik olarak granül kesimine gider. Ekstrüzyon üretimi kesintisiz ve sürekli bir üretim olduğu için filtre plakası hareketli yapılmıştır. İki delikli daire kısmına filtreler konur, kirlenen filtre değiştirilirken plaka diğer filtreye kaydırılır. Böylece tezgah durdurulmadan filtreler değiştirilir. Filtre plakası 4140 malzemeden sertleştirerek veya sert kaynak yüzeyli olarak üretilmektedir.

Bıçaklar

Bıçaklar

Granül ekstrüderinden iplik halinde gelen plastik malzeme bıçaklar yardımı ile kesilerek, granül elde edilir. Bıçaklar yüksek kalite alaşımlı çelik (4140) malzemeden yapılır. 60 HRC sertlik değerine kadar sertleştirme işlemine tabi tutulan bıçakların kesim ağızları 20- 30 derecelik açılarda bilenirler.

 

Yıkama ve Kurutma Ünitesi

Eriyik haldeki plastik malzeme, ekstrüder vasıtası ile delikli kafa plakasına (filtre plakası) gelir. Plastik malzeme sıcak olarak plaka deliklerinden çıkarken bıçak tarafında küçük parçalar halinde kesilir.